لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی
_

لیزر موهای زائد

روشی مؤثر با ماندگاری بلندمدت برای رفع موهای زائد

تکنولوژی لیزر برای رفع موهای زائد، مزایای قابل‌توجهی در مقایسه با روش‌های قبلی مانند اپیلاسیون و استفاده از تیغ دارد. لیزر موهای زائد یک فرایند پزشکی است که در آن از یک پرتو متمرکز نور (لیزر)، برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. در طول لیزر موهای زائد، لیزر نوری را ساطع می‌کند که توسط رنگدانه‌های مو یعنی ملانین جذب می‌شود. سپس انرژی نوری به گرما تبدیل می‌شود، که به فولیکول‌های مو آسیب می‎رساند. این آسیب از رشد مجدد مو جلوگیری می‌کند یا رشد آن را به تاخیر می‌اندازد. باید توجه داشت اگرچه لیزر موهای زائد رشد مجدد مو را برای مدت طولانی به تاخیر می‌اندازد، اما باعث حذف دائمی موها نمی‌شود.

_

کاربرد و مزایای لیزر موهای زائد

_

لیزر موهای زائد برای کاهش موهای ناخواسته و زائد انجام می‌شود. محل‌های رایج درمان شامل پاها، زیر بغل، لب بالایی، چانه و بیکینی است؛ اگرچه به جز زیر چشم و اطراف آن، تقریباً برای همه قسمت‌های بدن می‌توان از لیزر استفاده کرد. بر روی نواحی از پوست که خالکوبی شده، نباید از لیزر استفاده کرد. تکنولوژی لیزر عمدتاً برای موهای تیره طراحی شده است. لیزر موهای زائد برای موهایی که نور را به خوبی جذب نمی‌کنند، مثل موهای قرمز، خاکستری و سفید تاثیر کمتری دارد. با این حال، تکنولوژی لیزر درمانی برای موهای رنگ روشن نیز در حال توسعه است.

 • کاهش رشد دائمی مو
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی
لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی

مزوتراپی مو

لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی

فیلر مو

لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی

PRP مو

_

آیا لیزر موهای زائد درد و عوارض دارد؟

_

عوارض جانبی لیزر موهای زائد بر حسب نوع پوست، رنگ موها و مراقبت‌های قبل و بعد از درمان می‌تواند متفاوت باشد. شایع‌ترین عوارض لیزر موهای زائد عبارتند از: تحریک پوست، و تغییر در رنگدانه‌های پوست. به ندرت، لیزر موهای زائد می‌تواند باعث ایجاد تاول، پوسته‌پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر عبارتند از: سفید شدن موهای درمان‌شده، و رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان، به ویژه در پوست‌های تیره‌تر. لیزر موهای زائد برای پلک‌ها، ابروها یا نواحی اطراف چشم، به دلیل احتمال آسیب شدید چشم توصیه نمی‌شود.
لیزر تقریبا بدون درد است اما سوزش خفیفی می‌تواند در طول درمان احساس شود. میزان درد و سوزش بین افراد و نواحی پوست متفاوت است. در طول این فرایند از سیستم خنک‌کننده استفاده می‌شود تا پوست را خنک و بی‌حس کند و نیاز به هر گونه بی‌حس‌کننده را برطرف کند -اگرچه در صورت لزوم می‌توان از آن استفاده کرد.

لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی

1

در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید
توصیه‌های پزشک را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل و بعد از درمان جدی بگیرید. هر زمان که بیرون می روید، از ضد‌آفتاب استفاده کنید.

3

از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید
قبل از انجام لیزر از مصرف داروهایی مثل آسپرین و داروهای ضدالتهابی بپرهیزید.

2

روش‌های دیگر حذف موهای زائد را بکار نبرید
حداقل 4 هفته قبل از انجام لیزر نباید از اپیلاسیون استفاده کنید زیرا فولیکول‌های مو آسیب می‌بینند.

4

اصلاح موهای ناحیه تحت درمان
یک روز قبل از انجام لیزر، موهای زائد ( به جز موهای کرکی) را با ژیلت اصلاح کنید. این کار موهای سطحی را حذف می‌کند ولی ریشه موها در زیر پوست باقی می‌مانند.
_

آمادگی‌ها و زمان نتیجه‌دهی

موها بلافاصله نمی‌ریزند اما پس از چند روز به تدریج ریزش موها را خواهید دید. شاید به نظر برسد که موها مجددا رشد می‌کنند. تکرار لیزر موهای زائد ضروری است زیرا رشد و ریزش مو به طور طبیعی در یک چرخه اتفاق می‌افتد و لیزر درمانی بر روی فولیکول‌های مو که به تازگی رشد کرده‌اند کارایی بهتری دارد. لیزر موهای زائد حذف دائمی موها را تضمین نمی‌کند، اما زمانی که موها دوباره رشد می‌کنند، معمولا رنگ روشن‌تر و ضخامت کمتری دارند. برای کاهش طولانی‌مدت موهای زائد، لازم است دوره درمانی خود را تکمیل کنید.

حذف موهای زائد به 6 تا 8 جلسه لیزر نیاز دارد. با توجه به محل لیزر، فاصله زمانی بین جلسات لیزر متفاوت است. در نواحی که موها رشد سریع‌تری دارند، مانند بالای لب، هر 3 یا 4 هفته یک‌بار لیزر انجام می‌شود. در نواحی مثل کمر که موها رشد آهسته‌تری دارند، هر 4 یا 8 هفته یک‌بار لیزر انجام می‌گیرد.

_

سؤالات متداول

_
در چه شرایطی لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود؟

موارد نادری وجود دارد که لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود:

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که سابقه تشنج دارند
 • افردی که از ضربان‌ساز مصنوعی قلب یا دفیبریلاتور استفاده می‌کنند
 • وجود عفونت‌های پوستی در ناحیه‌ای که لیزر انجام خواهد شد
 • افرادی که پوست خود را برنزه کرده‌اند
 • افرادی که مدتی قبل از لیزر رتینوئید مصرف کرده‌اند
 • افرادی که داروهایی مصرف می‌کنند که آن‌ها را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید منع می‌کند
در فرایند لیزر موهای زائد چه اتفاقی می‌افتد؟

پزشک یک دستگاه لیزر دستی را روی پوست شما قرار می‌دهد. بسته به نوع لیزر، ممکن است از یک دستگاه خنک‌کننده در نوک دستگاه یا یک ژل خنک برای محافظت از پوست و کاهش خطر عوارض جانبی استفاده شود.
هنگامی که پزشک دستگاه لیزر را روشن می‌کند، اشعه لیزر از طریق پوست به فولیکول‌های مو منتقل می‌شود. گرمای شدید پرتو لیزر به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند و به این ترتیب از رشد مجدد مو جلوگیری می‌کند.

لیزر موهای زائد چقدر زمان می‌برد؟

لیزر یک بخش کوچک مثل بالای لب، فقط چند دقیقه زمان می‌برد اما لیزر بخش‌های وسیع‌تر مثل کمر و پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

عوارض بعد از لیزر چیست؟

ممکن است تا چند ساعت بعد از لیزر موهای زائد، قرمزی و یا تورم بر روی پوست مشاهده شود. برای کاهش درد، بر روی نواحی درمان شده یخ قرار دهید. اگر بلافاصله پس از لیزر موهای زائد پوست واکنش شدیدی به لیزر نشان دهد، پزشک ممکن است از کرم استروئیدی روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کند.

آیا در صورت بارداری یا شیردهی می‌توان لیزر انجام داد؟

با وجود خطرات احتمالی، هیچ مطالعه قطعی در مورد ایمن یا خطرناک بودن لیزر برای خانم‌های باردار یا شیرده وجود ندارد. با این حال، به خانم‌های باردار و شیرده توصیه می‌شود قبل از اقدام به انجام لیزر، با پزشک مشورت کنند.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

پس از لیزر موهای زائد و در حد واسط جلسات بعدی، از نور خورشید دوری کنید. لازم است به مدت شش هفته از برنزه کردن پوست خود بپرهیزید. روزانه از یک ضدآفتاب با طیف گسترده استفاده کنید.

همچنین :

 • از ژل آلوئه‌ورا برای کاهش تورم و قرمزی استفاده کنید. از مصرف آلفا‌هیدروکسی‌اسیدها، گلیکولیک‌اسیدها و قابض‌ها (Astringents) بپرهیزید. پوست خود را با آب و صابون به آرامی بشویید ولی از مالش آن خودداری کنید.
 • به مدت 3 هفته بعد از لیزر و در فواصل جلسات بعدی، از دیگر روش‌های حذف موهای زائد استفاده نکنید.
 • از مالش و یا خراشیدن پوست خودداری کنید.
 • تا 48 ساعت پس از درمان از سونا، جکوزی یا انجام ورزش‌هایی که تپش قلب را افزایش می‌دهند خودداری کنید.
چند جلسه لیزر مورد نیاز است؟

تعداد جلسات بسته به نوع پوست، رنگ مو، ضخامت مو، تعادل هورمونی و ناحیه‌ای از بدن که باید درمان شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توان برای همه عدد دقیق و یکسانی را پیش‌بینی کرد. با این حال، اکثر افراد به حدود 6 تا 8 جلسه نیاز دارند، هر 6 هفته یک‌بار برای بدن و هر 4 هفته یک‌بار برای صورت.

_

لیزر موهای زائد در مجموعه دکتر طباطبایی چه مزیت‌هایی دارد؟

_

لیزر بهترین راهکار مقابله با موهای زائد در آقایان و خانم‌ها، با ایمنی بالا و اثربخشی حداکثری است. انجام این پروسه در مجموعه دکتر طباطبایی توسط افراد آموزش‌دیده، مزایای متعددی دارد.

سریع و بدون درد

سریع‌ترین روش برای خلاصی از موهای زائد، انجام لیزر است که در اکثر موارد، هر جلسه آن چند دقیقه طول می‌کشد و در مقایسه با سایر روش‌ها، درد و ناراحتی بسیار کمتری دارد

کارایی‌های گسترده

به استثنای برخی نقاط معدود مانند اطراف چشم، از لیزر می‌توان برای رفع موهای زائد در همه قسمت‌های بدن استفاده کرد، خصوصاً اگر بخواهید موهای یک نقطه خاص را هدف قرار دهید

لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی

نتایج بلندمدت

یکی از اصلی‌ترین مزایای لیزر در مقایسه با روش‌های سنتی، ماندگاری بلندمدت نتیجه این روش است. به‌دلیل کاهش چشمگیر رشد موهای زائد و تضعیف آنها، رفع آنها در آینده نیز ساده‌تر است

بدون اثر مخرب

در روش‌هایی مانند استفاده از تیغ اصلاح، همیشه احتمال بریدگی، اسکار و ایجاد حساسیت در پوست وجود دارد. اما این عوارض در لیزر اتفاق نمی‌افتد و پوست شما بدون آسیب می‌ماند

آشنایی با

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد 

_
لیزر موهای زائد, لیزر موهای زائد, مجموعه دکتر طباطبایی
_

درباره دکتر طباطبایی

دکتر طباطبایی، یکی از پزشکان پیشرو و موفق در ارائه انواع پروسه‌های زیبایی و جوان‌سازی در ارومیه، مطابق با متدها و تکنیک‌های روز ارائه‌شده در برترین کلینیک‌های آمریکا و اروپاست و تا به امروز موفق به ارائه انواع خدمات پوست و مو به هزاران مراجعه‌کننده شده است.

لطفاً دقت داشته باشید!

 

همگام با افزایش محبوبیت لیزر موهای زائد، متأسفانه افراد و مراکز بسیاری اقدام به لیزر موهای زائد در سالن‌های زیبایی، مراکز فاقد مجوز، و حتی در خانه می‌کنند. اگر قصد انجام این کار را دارید، لازم است در انتخاب محل انجام آن، تجهیزات مورد استفاده، و توانایی و تخصص فرد مربوطه اطلاعات کافی کسب کنید زیرا موارد فراوانی از بروز عوارض شدید و گاه غیرقابل‌بازگشت در پی انجام توسط افراد متفرقه وجود دارد.

انجام لیزر موهای زائد در محیط پزشکی و بهداشتی

انجام زیر نظر پزشک و توسط پرسنل باتجربه و ماهر

استفاده از دستگاه‌های روز با برندهای معتبر

اطمینان از رعایت نکات بهداشتی در محیط کلینیک