آفتاب سوختگی, ۴ راهکار برای کاهش آسیب‌های ناشی از آفتاب, مجموعه دکتر طباطبایی

drtabatabaei.com - ۴ راهکار برای کاهش آسیب‌های ناشی از آفتاب


۴ راهکار برای کاهش آسیب‌های ناشی از آفتاب

آسیب ناشی از آفتاب تقریباً غیرقابل پیشگیری است. در حقیقت، اکثر آفتاب سوختگی‌ها در اثر مواجه شدن تصادفی با آفتاب ایجاد می‌شوند.

آسیب پوستی، به دلیل مواجهه بیش‌ازحد با نور فرابنفشی اتفاق می‌افتد که از خورشید ساطع می‌شود. وقتی نور فرابنفش (UV) به درون پوست جذب می‌شود، می‌تواند به DNA سلول‌های پوست آسیب برساند و فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دهد. همچنین، باعث بروز نشانه‌های قابل‌مشاهده از آسیب، مثل چین‌وچروک، کاهش کلاژن پوست، افزایش رنگدانه‌های پوستی و ایجاد لکه می‌شود.

آیا می‌توان آسیب‌های ناشی از نور خورشید را ترمیم کرد؟ چگونه؟

۴ راهکار وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به‌طور مؤثری نشانه‌های آشکار آسیب نور خورشید مثل لکه‌های خورشیدی، کلاژن کاهش‌یافته، خطوط ریز و چین‌وچروک را ترمیم و یا حتی معکوس کرد.

  • مراقبت فعال از پوست

مراقبت پوست فعال، شامل کرم‌ها یا لوسیون‌هایی نیست که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید. مراقبت فعال از پوست، یک نوع مراقبت پزشکی است که حاوی ترکیبات فعالی که عملکردهای طبیعی پوست را احیا می‌کنند، است. ویتامین A، B ،C و پپتیدهای بیوممتیک (biomimetic peptide) ترکیبات کلیدی در این زمینه هستند.

  • ویتامین A

به‌طور بالینی تایید شده است که ویتامین A در ساختار مولکولی صحیح، DNA سلول را تحریک کرده و باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در سلول آسیب‌دیده می‌شود. این باعث همانندسازی دوباره‌ی سلول‌ها می‌شود تا نسبت به نسخه‌ی قبلیِ آسیب‌دیده‌ی خود جوان‌تر باشند، به تولید دوباره کلاژن کمک می‌کند، رنگدانه‌ها را کاهش و زخم‌های پوستی را ترمیم می‌کند. جوان‌ترین پوست زمانی ساخته می‌شود که سلول‌ها در ساختار ژنتیکی اصلی خود تقسیم شوند و سلول‌های جدیدی را به ‌وجود آورند.

  • پپتیدهای بیوممتیک

پپتیدهای بیوممتیک که توسط لیپوزوم‌ها حمل می‌شوند، آمینواسیدهایی هستند که با تحریک تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک‌اسید طبیعی پوست، باعث کاهش چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز می‌شوند.

افزایش تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک‌اسید در پوست باعث افزایش حجم، خاصیت کشسانی و هیدراته ‌شدن پوست می‌شود و از گلیکوزیله یا قندی شدن پروتئین‌ها جلوگیری می‌کند. همه‌ی این‌ها به بازیابی عملکرد مناسب پوست و کاهش بعضی از چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز ناشی از نور خورشید کمک می‌کنند.

  • ویتامین B

نورخورشید قدرت خشک‌کردن سریع پوست را دارد. ویتامین B در آب‌رسانی، حالت دادن به لایه‌های عمیق‌تر پوست، بازیابی انعطاف‌‌پذیری آن  و بهبود ظاهر آسیب‌دیده از نور خورشید مؤثر است.

  • ویتامین C

ویتامین C وظیفه‌ی روشن کردن پوست و محو کردن لکه‌های قهوه‌ای ناشی از قرارگیری در معرض آفتاب را برعهده دارد و کمک می‌کند تا پوست رنگ یک‌دست‌تری داشته باشد. همچنین، به سنتز کلاژن‌ نیز کمک می‌کند که به کاهش چین‌وچروک ایجاد‌شده در اثر آسیب نور خورشید و آب‌رسانی به پوست کمک می‌کند.

تزریق فیلر زیرچشم در ارومیه

برای تزریق فیلر زیرچشم در ارومیه توسط پزشک مجرب، می‌توانید به مجموعه دکتر طباطبایی مراجعه کنید.

  • جوان‌سازی پوست با لیزر

لیزر روشی سریع و مؤثر برای ترمیم و بازسازی آسیب‌های ناشی از نورخورشید است. طیف وسیعی از لیزرها وجود دارند که از تکنیک‌های مختلف برای کاهش رنگدانه‌ها و نشانه‌های قابل‌مشاهده استفاده می‌کنند.

  • لایه‌برداری

وجود یک لایه‌ سلول مرده در سطح پوست می‌تواند پوست را لکه‌دار، ناهموار و آسیب‌های ناشی از آفتاب را بیشتر بروز دهد. همچنین، می‌تواند مانع از جذب ترکیبات فعال مراقبت‌ از پوست به لایه‌های عمیق‌تر شود که ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده را از این ناحیه شروع می‌کنند. سرم لایه‌بردار با آلفاهیدروکسی‌اسیدها، می‌تواند سلول‌های پوستی مرده را حذف و سلول‌های سالم و جوان‌تر را نمایان کند.

  • محصولات روشن‌کننده‌ی پوست

سلول‌های تولیدکننده‌ی رنگدانه در پوست (ملانوسیت‌ها) توسط آنزیمی به نام تیروزیناز تحریک می‌شوند. ترکیبی قوی از مهارکننده‌های تیروزیناز و ملانین، تحریک بیش‌ازحد ملانوسیت‌ها که باعث ایجاد رنگدانه می‌شوند را کاهش می‌دهد. این ترکیبات همچنین با از بین ‌بردن رنگدانه‌ها قبل از رسیدن به سطح پوست، به کم‌رنگ‌ شدن لکه‌های قهوه‌ای کمک می‌کنند.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *